Members

Full Members
 
NameSurenameDepartmentYear EllectedResearch/Expertise
Kata Kjulavkova Department of Linguistic and Literary Sciences 2003 Theory of Literature and Literary Hermeneutics
Milan Gjurchinov Department of Linguistic and Literary Sciences 1994 Russian and Comparative Literature
Vitomir Mitevski Department of Linguistic and Literary Sciences 2009 Ancient Literature
Blazhe Ristovski Department of Linguistic and Literary Sciences 1996 History and Linguistics
Zuzanna Topolinska Department of Linguistic and Literary Sciences 1996 Linguistics and Slavic Studies
Vera Bitrakova Grozdanova Department of Social Sciences 2009 Classical Archaeology
Taki Fiti Department of Social Sciences 2003 Economic Sciences - Macroeconomy
Cvetan Grozdanov Department of Social Sciences 1996 Mediaeval and Byzantine Art
Vlado Kambovski Department of Social Sciences 2006 Criminal Law and Criminology
Ivan Katardzhiev Department of Social Sciences 2003 Historical Sciences
Goce Petreski Department of Social Sciences 2009 Economic Sciences - Economic Growth and Development
Momir Polenakovic Department of Medical Sciences 1997 Internal Medicine
Ilija Vaskov Department of Medical Sciences 2000 Maxillofacial Surgery
Zhivko Popov Department of Medical Sciences 2009 Surgery
Vladimir Serafimoski Department of Medical Sciences 2000 Internal Medicine
Ilija Filipche Department of Medical Sciences 2009 Otorhinolaryngology
Doncho Dimovski Department of Natural, Mathematical and Bio-Technical Sciences 2009 Mathematics
Vlado Matevski Department of Natural, Mathematical and Bio-Technical Sciences 2009 Bothanics
Gligor Jovanovski Department of Natural, Mathematical and Bio-Technical Sciences 2006 Structural Chemistry
Blagoj Popov Department of Natural, Mathematical and Bio-Technical Sciences 1967 Mathematics
Gjorgji Filipovski Department of Natural, Mathematical and Bio-Technical Sciences 1967 Pedology
Bojan Shoptrajanov Department of Natural, Mathematical and Bio-Technical Sciences 1994 Chemistry
Ljupco Kocarev Department of Technical Sciences 2007 Computer Science
Leonid Grchev Department of Technical Science 2009 Electronics
Alajdin Abazi Department of Technical Science 2006 Electrical Engineering
Tome Boshevski Department of Technical Science 1994 Electrical Engineering
Ratko Janev Department of Technical Science 2000 Nuclear Physics
Gligor Kanevche Department of Technical Science 2000 Thermodynamics
Jordan Pop-Jordanov Department of Technical Science 1974 Electrical Engineering
Mitko Madzhunkov Department of Arts 2007 Literature
Mateja Matevski Department of Arts 1983 Literature
Boro Mitrikjeski Department of Arts 1997 Sculpture
Bozhin Pavlovski Department of Arts 1996 Literature
Tome Serafimovski Department of Arts 1994 Sculpture
Georgi Stardelov Department of Arts 1991 Aesthetics and Art Criticism
Luan Starova Department of Arts 2003 Literature
Vasko Tashkovski Department of Arts 1996 Painting
Vlada Urosevic Department of Arts 1997 Literature
Radovan Pavlovski Department of Arts 2006 Literature
Gjorgji Pop-Atanasov Department of Linguistics and Literary Sciences 2012 Theology
Abdylmenaf Bexheti Department of Social Sciences 2012 Economical Sciences
Nada Pop-Jordanova Department of Medical Sciences 2012 Psychophysiology
Gazanfer Bayram Department of Arts 2012 Mosaic
Bogomil Gjuzel Department of Arts 2012 Literature
Gligor Chemerski Department of Arts 2012 Painting
 
Associate Members
NameSurenameDepartmentCountryResearch/Expertise
Kajetan Gantar Department of Linguistic and Literary Sciences Slovenia Classic Philology
Alla Genadyenva Sheshken Department of Linguistic and Literary Sciences Russia Slavic Philology
Ivan Dorovsky Department of Linguistic and Literary Sciences Czech Republic History of Literature
Victor Friedman Department of Linguistic and Literary Sciences USA Slavic and Balkan Philology
Radomir Ivanovic Department of Linguistic and Literary Sciences Serbia Literary Criticism
Goran Kalogjera Department of Linguistic and Literary Sciences Croatia Slavic and Croatian Literatures
Christina Kramer Department of Linguistic and Literary Sciences Canada Slavic Literature
Predrag Matvijevic Department of Linguistic and Literary Sciences Italy Slavic Philology
Nullo Minissi Department of Linguistic and Literary Sciences Italy Philology
Wlodzimierz Pianka Department of Linguistic and Literary Sciences Austria Slavic Philology
Rina Pavlovna Usikova Department of Linguistic and Literary Sciences Russia Slavic Philology
Zdenka Ribarova Department of Linguistic and Literary Sciences Czech Republic  Slavic Philology
Oleksiy Simonovich Department of Linguistic and Literary Sciences Ukraine Slavic Philology
Genag Apanasovich Department of Linguistic and Literary Sciences Belarus Slavic Philology
Isaac Adizes Department of Social Sciences USA  
Josef C. Brada Department of Social Sciences USA Economy
Vlado Strugar Department of Social Sciences Serbia History
Gojko Subotic Department of Social Sciences Serbia History of Arts
Razvan Theodorescu Department of Social Sciences Romania History of Arts
James R. Wiseman Department of Social Sciences USA History of Arts and Archaeology
Robert Badinter Department of Social Sciences France Law
Mihajlo Dika Department of Social Sciences Croatia Law
Ilber Ortayli Department of Social Sciences Turkey  
Evgeniy Maksimovich Primakov Department of Social Sciences Russia  
Andrew Rossos Department of Social Sciences Canada  
Momcilo Ristic Department of Technical Science Serbia  
Boris Kamenar Department of Nature-Mathematical and Bio-Technical Sciences Croatia Inorganic Chemistry
Dusan Hadzi Department of Nature-Mathematical and Bio-Technical Sciences  Slovenia Structural Chemistry
Vladimir Majer Department of Nature-Mathematical and Bio-Technical Sciences Croatia Petrology
Hari M. Srivastva Department of Nature-Mathematical and Bio-Technical Sciences Canada Mathematics
Ivo Slaus Department of Nature-Mathematical and Bio-Technical Sciences Croatia Physics
Horst Klinkmann Department of Medical Sciences Germany Internal Medicine
Rainer Ingo Peter Kotz Department of Medical Sciences Austria Orthopaedics
Ferid Murad Department of Medical Sciences USA Pharmacology
Gorazd Rosoklija Department of Medical Sciences USA Neurology and Neuropathology
Antonie Skoklev Department of Medical Sciences Serbia Maxillo - Facial Surgery
Ali Aliu Department of Arts Kosovo Literature
Dumitru M. Jon Department of Arts Romania Literature
Justo Jorge Padron Department of Arts Spain Literature
Ivan Minati Department of Arts Slovenia Literature
Edgar Morin Department of Arts France Sociology
Miodrag Pavlovic Department of Arts Serbia Literature
Sreten Perovic Department of Arts Montenegro History
Philippe Roberts-Jones Department of Arts Belgium History of Arts
Goran Stefanovski Department of Arts UK Literature
Kiro Urdin Department of Arts Belgium Painting
Risto Vasilevski Department of Arts Serbia Literature
Andrew J. Dwork Department of of Medical Sciences USA Clinical Pathology
Honorary Members
 
NameSurenameResearch/ExpertiseYear Born
Petar Hadzi - Boskov Sculpture 1928
Boris Evgenevich - Paton Metalurgy 1918
Deceased Members
NameSurenameMembershipBorn - Died
Josip Broz - Tito Honorary Member 1892 - 1980
Edvard Kardelj Honorary Member 1910 - 1979
Kole Casule Honorary Member 1921 - 2009
Risto Avramovski Full Member 1943 - 2007
Blaga Aleksova Full Member 1922 - 2007
Aleksandar Andreevski Full Member

1922 - 2005

Petre M. Andreevski Full Member 1934 - 2006
Mihailo Apostolski Full Member 1906 - 1987
Dimitar Arsov Full Member 1908 - 1974
Ksente Bogoev Full Member 1919 - 2008
Bozidar Vidoevski Full Member 1920 - 1998
Jordan Grabulovski Full Member 1925 - 1986
Penco Davcev Full Member

1922 - 1995

Ivan Dejanov Full Member 1932 - 2001
Evgeni Dimitrov Full Member 1919 - 2010
Hans Em Full Member 1898 - 1992
Danco Zografski Full Member 1920 - 1997
Vasil Iljoski Full Member 1902 - 1995
Slavko Janevski Full Member 1920 - 2000
Olivera Jashar - Nasteva Full Member 1922 - 2000
Nikola Kljusev Full Member 1927 - 2008
Dimitar Kondovski Full Member 1927 - 1993
Blaze Koneski Full Member 1921 - 1993
Dimce Koco Full Member 1910 - 1993
Vangel Kodzoman Full Member 1904 - 1994
Ljuben Lape Full Member 1910 - 1985
Nikola Martinovski Full Member 1903 - 1973
Aleksandar Matkovski Full Member 1922 - 1992
Kiril Miljovski Full Member 1912 - 1983
Dimitar Mitrev Full Member 1919 - 1976
Kiril Micevski Full Member 1926 - 2002
Vlastimir Nikolovski Full Member 1925 - 2001
Manol Pandevski Full Member 1925 - 1998
Mihail Petrusevski Full Member 1911 - 1990
Haralmpie Polenakovic Full Member 1909 - 1984
Ante Popovski Full Member 1932 - 2003
Milco Ristov Full Member 1931 - 2005
Ljupco Serafimov Full Member 1930 - 1995
Petar Serafimov Full Member 1915 - 2001
Todor Skalovski Full Member 1909 - 2004
Aleksandar Spasov Full Member 1925 - 2003
Isak Tadzer Full Member 1916 - 2005
Gane Todorovski Full Member 1929 - 2010
Dimo Todorovski Full Member 1910 - 1983
Krum Tomovski Full Member 1924 - 2010
Nikola Uzunov Full Member 1930 - 2010
Aleksandar Hristov Full Member 1914 - 2000
Gjorgji Cupona Full Member 1930 - 2009
Aco Sopov Full Member 1923 - 1982
Petar Hr. Ilievski Full Member 1920 - 2013